16 Ekim 2017

4. Avrupa Kulak Burun Boğaz Kongresi Barcelona’da yapıldı

Ferhan Oz

4.Avrupa Kulak Burun Boğaz Kongresi Prof. Dr. Ferhan Öz başkanlığında 7-11 Ekim tarihlerinde Barcelona’da düzenlendi.

Alanında birçok ilke imza atan toplantının dördüncü yılında Baş Boyun Cerrahisi Larengoloji, Rinoloji, Otoloji, Uyku, Tükürük bezi, Fasyal plastik cerrahi, Foniatri, Odyoloji ve Pediatrik Kulak Burun Boğaz alanındaki hastalıklar uzmanlar tarafından ele alındı.

Dünyanın en büyük 3. kongresi olma özelliğini taşıyan 4. Avrupa Kulak Burun Boğaz Kongresi’ne 98 farklı ülkeden 2500’ün üzerinde uzman katıldı

En önemli özelliği konfederasyona bağlı alt grupların bir araya gelip kendi gruplarına yönelik yenilikçi bir program hazırlamaları olan 4. Avrupa Kulak Burun Boğaz Kongresi’nde 590 konuşmacı ile 690 bilimsel oturum düzenlendi.

Katılımcıların çoğunluğunun bilimsel programdan sorumlu olduğu oturumlara en yüksek katılım ise 253 kişi ile Türk hekimler tarafından gerçekleştirildi. Rinoloji, Larengoloji ve Yüz plastiği başta olmak üzere düzenlenen 9 bilimsel kursa genç hekimler yoğun ilgi gösterdi.

Açılış konuşmasında Kulak Burun Boğaz hekimleri için birlik çağrısında bulunan kongre başkanı Prof. Dr. Ferhan Öz, “Kongre öncesi süreçte ilk kez bilimsel programı hazırlarken önce her alt uzmanlık alanıyla ayrıca iletişime geçtik. Her alt uzmanlık alanı kendi programı üzerinde çalıştı ve her biri kendi alanlarında deneyimli konuları ve konuşmacıları önerdi. Ve bu ayrıntılı programla kongremize Avrupa Tıp Uzmanları Birliği tarafından 30 Avrupa Sürekli Tıp Eğitimi Akreditasyon Konseyi (EACCME) kredisi verildi. Dolayısıyla, bu konudaki tüm çabaları ve iş birliği için alt uzmanlıklarımıza, başkanlarına ve üyelerine ayrıca teşekkür etmek isterim” dedi.

Kongrenin onur konuğu Prof. Dr. Eugene Myers açılış konuşmasında yaptığı konuşmada, “Kongredeki temel amacımız eğitim yoluyla uzmanlığımızın klinik uygulamasının standardını ilerletmektir. Eğitim birincil hedef olmakla birlikte bu toplantılar ve bilimsel oturumlar kendi alanımızdaki uzmanlarla iletişim ve etkileşim kurma, bilgi ağı oluşturma ve paylaşma, sinerji oluşturma ve işbirlikçi çabaları geliştirme konusunda harika bir fırsat sunmaktadır” diye konuştu.

Kongrede gerçekleşirken Avrupa Kulak Burun Boğaz Baş Boyun Cerrahisi yeterlilik sınavı sonrası Avrupa Tıp Uzmanları Birliği (UEMS) Başkanı Ulrik Pedersen 2016 yılında en yüksek sınav başarısı gösteren iki uzmana birincilik ödülünü verdi.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It