23 Mart 2015

24 Bin Yatak Kapasiteli Şehir Hastaneleri 2016-2017 Yılında Hizmete Girecek

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, “Bakanlık olarak biz, 216 tane 32 bin yatak kapasiteli hastane inşa ediyoruz” dedi.

 

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde sanayici ve işadamlarıyla biraya geldi. Programa İBB Başkanvekili Ahmet Selamet, Vali İl Emniyet Müdürü Selami Altınok, Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin ve Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, İOSB Yönetim Kurulu Başkanvekili Nihat Tunalı ile üyeler, OSB bünyesinde faaliyet gösteren 37 kooperatif başkanı ile çok sayıda sanayici katıldı.

Ülke insanımıza birileri tarafından 200 yıldır, ‘Sen yapamazsın, sen beceremezsin, senin olman gereken konum budur’ muamelesinin yapıldığı ve büyük oranda da başarılı olunduğunu ifade eden Müezzinoğlu, “Şimdi artık itirazımız var. Biz farklı gen yapısı ve fıtratı olan, dünyaya 500 yıl hak ve adaleti, barış esasıyla sunmuş bir medeniyetin mensuplarıyız. Bizde bu muameleyi kabul edemeyiz ve etmemeliyiz. Dolayısıyla bizde muasır medeniyet seviyesindeki hedeflerimize hep birlikte yürüyeceğiz. Bu yürüyüşte en büyük güç dinamiklerimiz; girişimcilerimiz, sanayicilerimiz ve Ar-Ge alanında daha duyarlı olan yatırımcılarımız olacaktır. İnşallah bütün alanlarda bu önemli süreci başarı ile götüreceğiz” diye konuştu.

 

2018’e kadar 90 yatak yenilenecek

Sağlık Bakanlığı’nın da ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi orta ve orta üstü katma değeri olan ürünleri almayı stratejik olarak planladığını dile getiren Bakan Müezzinoğlu, “Şu an da sizlere çok net iki rakam vereceğim. Biz şu anda Sağlık Bakanlığı olarak biz, 216 tane 32 bin yatak kapasiteli hastane inşa ediyoruz. Bunların bir kısmı bu yıl hizmete girecek. Büyük çoğunluğu gelecek yıl, geri kalanı ise 2017 yılında hizmete açılacaktır. Diğer taraftan şehir hastaneleri. Şu anda imza attığımız ve inşa süreçlerine başlanan 24 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerimiz 2016-2017 yılında hizmete girecektir. 24 bin artı 32 bin yani 56 bin kapasiteli hastanelerin inşaatlarına başlanıldı. En geç 2017’de hizmete girecek. Bu yıl ise 10 bin yatak kapasitesi olarak kamu, 20 bin yatak kapasiteli kamu-özel hastanenin ihalesi yapılacaktır. Yaklaşık 90 bin kapasiteli hastanelerimiz 2018’de tamamen, yeniden, sıfırdan, ileri teknolojili ve çevre dostu hastaneleri yeniden yapmış bir ülke olacağız” dedi.

 

90 bin yatak

Dünyada böyle bu dinamiği olan başka bir ülkenin olmadığını kaydeden Müezzinoğlu şunları söyledi: “Şimdi burada 90 bin yatak kapasiteli hastaneleri 10 binlerce ameliyathanesi, yoğun bakımları, diyaliz merkezleri, radyoloji merkezleri ve laboratuvarları önümüzdeki 4-5 içerisinde yeniden, sıfırdan yapılmış bir ülke olacağız. Tabi yeniden derken bunların tamamını İngiltere, Japonya, Hollanda ve Almanya’dan mı almak lazım? Yoksa bu piyasayı bizim sanayicilerimiz ve girişimcilerimizin hem kalıcı bir üretim alanı hem de gelecekte yakın coğrafyasına bir pazar oluşturacak dinamiklerimizin mi olması lazım?”.

 

2018’de çok farklı bir noktaya geleceğiz

Türkiye’nin artık edilgen bir ülke değil, etken bir ülke olduğunu ifade eden Bakan Müezzinoğlu, “Dünyada ben de varım, Türk sanayicisi, bilim adamları ve tıbbi olarak ilave katkı sağlıyorum diyecek vizyonların alt yapısını kurduk. İnşallah 2018’de çok farklı bir noktaya geleceğiz. Burada çok farklı bir noktayı gözden kaçırmamalıyız. Bütün bu hedef ve stratejik planları yapabilen bir yönetim dinamiği ve bu duyarlılığı olan bir üretim kadromuz var. Tabi bütün bunları bir bütün olarak yürütebilmemiz için sağlıklı bir demokrasi ve milli iradeye sahip olmalıyız” dedi.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It