9 Ocak 2019

2019 YILI BOLLUK VE BEREKET GETİRSİN

yusuf med

 

Sıkıntılarla geçen 2018’in ardından, 2019’un bolluk ve bereket getirmesini temenni ediyoruz. Sağlık sektöründe güzel işlerin olması, tıbbi cihaz alanında üretim ve ihracatın artması en büyük temennimiz.

 

Tıbbi cihaz sektörü 2019 yılına ödeme sorunu ile girdi. Sektörün birçok sorunu var ama en başta ödeme sorunu geliyor. Çünkü her şeyin başı para. Üretip sattığınız malın bedelini geç alırsanız tüm işleriniz aksar. Borçlarınızı ödeyemezsiniz, yeni yatırım yapamazsınız. Bu sebeple 2019 yılında medikal sektörün alacaklarının ödenmesi sektörün en büyük beklentisi.

İKİNCİ 100 GÜN

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca yapacakları işleri “İkinci 100 Gün” başlığı altında açıkladı. Buna göre İkinci 100 Gün’de yapılacak bazı işler şöyle sıralanıyor:

Bilkent Şehir Hastanesi bünyesinde ileri rehabilitasyon hizmeti sunan 300 yataklı FTR hastanesinin açılması. Ankara ve İstanbul’da 2 adet multidisipliner tedavi ve referans merkezinin kurulması. Evde Sağlık Hizmetlerinde ulaşılan hasta sayısının 100.000 artırılarak 1.300.000’e çıkartılması.

Palyatif Bakım Hizmetleri kapsamındaki yatak sayısının 4500’den 4600’e çıkartılması.

Anne Dostu Hastane sayısının 43’ten 50’ye çıkartılması. 1 adet kalp merkezi açılması.

Erişkin yoğun bakım yatak sayısının 200 artırılarak 11.145 yatağa çıkarılması.

Yapımı devam eden 9 adet hastane, 1 adet ağız ve diş sağlığı merkezinin hizmete açılması.

Bakanlığın sağlık tesislerinde üretilen görüntü ve raporların elektronik ortamda kontrol edilmesinin sağlanması (Teletıp Projesi Görüntü ve Rapor Kalite Kontrolü). Teletıp Projesine gelen verilerde kayıt ve eşleşme kontrolü yapılarak, eşleşmeyen veya kaydı olmayan cihazlardan çekilen görüntülerin bedellerinin MEDULA Sisteminde faturalanmasının engellenmesi. Triaj Projesinin planlama çalışmalarının ve satınalma sürecinin tamamlanması.

Seviye 6 dijital hastane sayısının 10 adet artırılması. 800 adet kara ambulans alımının ve dağıtımının tamamlanması. İlkyardımcı sayısının 40 bin, OED (otomatik eksternal defibrilatör) kullanım yetki belgesi sahibi kişi sayısının 180 kişi artırılması. İlaç, aşı ve tıbbi cihazlarda yerelleşme/yerlileşme/ millileşme çalışmalarına devam edilmesi ve 50 ilacın daha yerelleşme kapsamına alınması. Ürün Takip Sistemi’ndeki kayıtlı tıbbi cihazların yüzde 30’unun tekil takibinin sağlanması. 65 ilde 321 sağlık tesisinin açılışının yapılması, 35 ilde 91 tesisin temelinin atılması.

Bulaşıcı Hastalıklar Sürveyans ve Erken Uyarı Sistemi’nin uygulamaya konulması ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele konusunda toplumsal farkındalığın artırılması. Sağlıklı beslenme kültürünün yaygınlaştırılması için okullarda kantin logosu uygulamasının başlatılması ve bu kapsamda ilgili paydaşlarla işbirliğine gidilmesi. Antibiyotiğin gereksiz kullanımına yönelik farkındalığın artırılması ve eşdeğer ilaç ve milli tıbbi cihaz kullanımının teşviki amacıyla kamuoyunun bilinçlendirilmesi.

Bağımlılık tedavisi sunan 2 adet ayakta tedavi merkezi, 1 adet rehabilitasyon merkezi (BAHAR Kliniği) ve 1 adet anne-bebek ünitesi açılması. Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları alanında klinik araştırma sayısının arttırılması amacıyla 10 adet yeni klinik çalışma başlatılması ve kamu sağlık tesisleri bünyesinde yeni 10 ünite yetkilendirilmesinin yapılması. Uluslararası hastalara sağlık hizmeti veren çağrı merkezinin mevcut kapasitesinin %100 artırılarak 20.000 çağrıya yükseltilmesi. Obezite ile mücadele için 30 adet Obezite Merkezinin açılması.

2019 BEREKET GETİRSİN

2019 yılının ilk sayısında yine dopdolu bir dergi hazırladık. Temennimiz 2019 yılının bolluk ve bereket getirmesi. Bu sayımızda kapağımızı Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya ayırdık. Sayın Bakan’ın önemli açıklamalarını haberimizde bulabilirsiniz. ‘Sağlıkta Gelecek ve İnovasyon’ konusunun masaya yatırıldığı TÜSAP Sağlık Zirvesinde konuşan Sağlık eski Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ın açıklamaları da yine dergimiz sayfalarında. Siemens Healthineers Türkiye Servis Operasyon Yöneticisi Can Yaman, Mezoklinik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Adanır ve Seiko Optik Türkiye Ülke Müdürü Suat Çam ile de röportajlarımız var. İlgiyle okuyacağınızı umarız.

Esen Kalın…

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It