17 Ocak 2017

2017 YILI MEDİKAL SEKTÖRÜN “ALTIN YILI” OLACAK

YUSUF

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU yazdı…

2017 yılı Medikal Sektörün “Altın Yılı” olacak. Son yıllarda büyük sıkıntılar yaşayan sektörün tek temennisi bu yönde. Ama bu sözü söyleyen Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ olunca daha da anlam kazanıyor. Geçtiğimiz ay içerisinde medikal sektörü temsil eden STK’lar ile bir araya gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaklaşık 3.5 saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. Sektörün tüm sorunları ayrıntılı olarak masaya yatırıldı.

Toplantıda; ödeme sorunundan yerli üretime, teşvikten yurt dışından gelen kalitesiz ürünlere, şartnamelerden SUT’a kadar her şey konuşuldu. İlk defa böyle geniş katılımlı bir toplantının yapılması sektör temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılandı. STK’larla görüşmesinde yatırımcıların yerli üretime ağırlık vermesini isteyen Bakan Akdağ, alımlarda yerli ürünlere daha fazla yer vereceklerini vurguladı. Bakan Akdağ, bu toplantıdan birkaç gün sonra da sektörde üretim yapan ve medikal sektöre girmek isteyen işadamları ile bir araya geldi. İşadamlarından medikal sektöre yatırım yapmalarını isteyen Bakan Akdağ, birçok teşvikin verileceği müjdesini aktardı.

Şehir Hastaneleri inşaatları da hızlı devam ediyor. Rönesans Holding’in yapımını gerçekleştirdiği Elazığ Şehir Hastanesi için finansman sağlandı. Akfen Holding ise yapımını gerçekleştirdiği Eskişehir, Tekirdağ ve Isparta Şehir Hastanelerinin hizmete giriş tarihlerini açıkladı. Bu üç hastaneye Akfen Holding 3 milyar 450 milyon TL harcayacak. Bu arada Yozğat ve Mersin Şehir Hastanesi’nde son rötuşlar yapılıyor. İstinye Üniversitesi Hastanesi ile Reyap Hastanesi Esenyurt’ta, Anka Hastanesi Gaziantep’de, Özel Reyhanlı Sevgi Hastanesi Hatay’da, Özel City Hospital Mersin’de hizmete girerken ACENDIS’in tıbbi cihaz donanımı sağladığı Filip Vtori Özel Cerrahi Hastanesi Mekadonya’da hizmete girdi.

Doktorların şirket kurarak fatura karşılığı özel hastanelere verdikleri hekimlik, teşhis, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinde kdv oranı % 18’den % 8’e indirildi. Bu gelişme özel hastanelere ufak bir katkı sağlamış oldu. Özel ve kamu hastanelerinde muayene ücretlerine de zam geldi geçtiğimiz ay. Özel hastanelerin sorunları ise Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) tarafından Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a yapılan bir ziyaret ile aktarıldı. SUT’taki beklentiler ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na yine OHSAD Heyeti tarafından aktarıldı.

20 yıllık sektör tecrübesi ile hazırladığımız Medikal News dergimiz 3. Yaşına girdi. Sektörün desteğini her zaman yanında hisseden dergimiz, medikal ve sağlık sektöründeki tüm gelişmeleri yakından takip etmeyi sürdürüyor. Aralık ayı içerisinde gerçekleşen onlarca toplantının haberini bu sayımızda bulabilirsiniz. Son bir ay sektör adına bir hayli hareketli geçti. Tıbbi cihaz ve tek kullanımlık ürünler alanında öncü rol üstlenen Bıçakcılar’ın Turquality Marka Desteği ve Ar-Ge Merkezi Akreditasyonu almasını ana röportaj konumuz yaptık. Konuyla ilgili ayrıntıları Bıçakcılar’ın CEO’su Sadrettin Dai ile yaptığımız röportajda okuyabilirsiniz. Sektörün gündeminde olan SUT’un ATO’da düzenlenen toplantıda ele alınması, OHSAD Kongresi’nin Danışma Kurulu Toplantısı, Şehir Hastaneleri Çalıştayı ve daha birçok önemli haberi dergimiz sayfaları arasında bulabilirsiniz.

Türkiye sağlık sektörüne inovatif ürünleri ile hizmet eden Dünyanın lider biyoteknoloji şirketlerinden Amgen ile ilgili ayrıntılı bir haber de dergimizde yer alıyor. Ocak sayımızdan itibaren hem medikal hem de ilaç sektöründeki atama haberlerine de yer vereceğiz. Bıçakcılar’da, “Satış ve Pazarlama” için dikkat çeken transfer gerçekleşti. Souheil Hakim, Bıçakcılar bünyesinde atandığı Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevi ile şirketin küresel piyasalardaki izinin büyütülmesi ve geliştirmesi sorumluluklarını da üstlendi. Sayın Hakim’e yeni görevinde başarılar dileriz. 2017’ye girerken sayfa mizanpajlarımızı da biraz değiştirdik, umarım beğenirsiniz.

Yeni yılın, sağlık, mutluluk ve bereket getirmesini temenni ederim.

Esen Kalın…

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It