10 Şubat 2017

“1976’dan beri kaliteli ortopedi ürünleri üreten firmamız 41 ülkeye ihracat yapıyor”

orsa

Orsa Ortopedi Sanayi Genel Müdürü Ecz. Necdet Çapa, şirketin çalışmaları ve ortopedi sektörü hakkında sorularımızı cevaplandırdı:

Bize Orsa Ortopedi’yi biraz tanıtır mısınız?

ORSA ilk olarak 1976 yılında Babam Niyazi Çapa tarafından kurulmuş olup 2. Kuşak olarak bizimle devam etmektedir. Orsa’nın kuruluş amacı Ortopedik ürünler konusunda Türkiye’nin yurt dışına bağımlılığını azaltmak yüksek fiyatlı ithal mal saltanatına son vermekti. Bunda da çok şükür başarılı olduk. Yaptığımız kaliteli üretimle İthal malların onda bir fiyatına halkımızın Ortopedik ürünlere ulaşmasını sağladık. Sömürü mantığıyla çok yüksek fiyatlardan ülkemize giren Avrupa ve ABD ürünlerine dur dedik. İkinci kuşak olarak bizim hedefimiz yurt dışına açılarak ülkemize döviz kazandırmak oldu. Bu hedefte adım adım ilerlemeye devam ediyoruz. Dünyada 41 ülkeye ürünlerimizi satarak bu ülkeleri yüksek kaliteli uygun fiyatlı ORSA ürünleriyle buluşturduk. Her yıl yeni ülkeleri ORSA ürünleriyle buluşturmaya devam ediyoruz. Üçüncü kuşak olacak Çocuklarımıza hedef olarak yurt dışında ülkelerin şehirlerinde ORSA bayilikleri kurmayı belirledik. İnşallah bu hedefle yetiştirdiğimiz yeni nesil çocuklarımız Dünyada ORSA’nın ulaşmadığı nokta bırakmayacaktır.

Ortopedi ve fizik tedavi alanında yürüttüğünüz çalışmalar neler? Ürün gruplarınızdan bahseder misiniz?

ORSA; Tıbbi Korseler- Ortopedik Cihazlar- Felç Yürüme Cihazları- Rehabilitasyon Malzemeleri- Boyunluklar ve Anatomik Yastıklar- Ayak Sağlığı Ürünleri- Tespit Bandajları- Varis Çorapları- Ortopedik Tabanlık ve Ayakkabılar- Acil Bakım Ürünleri- Değnek ve Yürüme Gereçleri- Neopren Vücut Destek Ürünleri- Silikon Ürünler- Protez ve Ortezler dalında üretim yapmaktadır. Bu ana başlıklar genelinde yaklaşık 600 değişik modelde ürün üreten ORSA çeşitlilik bakımından Dünyanın en büyük firmalarındandır. Bu kadar yüksek çeşitliliğe sahip olan firmamız Bayisinin Ortopedi konusundaki tüm ihtiyaçlarına cevap vermekte bayisini hiçbir firmaya muhtaç etmeden Ortopedi ürünleri konusunda desteklemektedir.

İhracat yaptığınız ülkeler nereler? Dünyada aranılan marka olmamızı sağlayan etkenler neler acaba?

Ürünlerimizi Fransa, Almanya, Bulgaristan, Polonya, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Gürcistan, Suudi Arabistan, Irak, Sudan, Kenya, Kamerun, Nijerya, Mısır, Avustralya vb. toplam 41 ülkeye ihraç etmekteyiz. En son 2016 yılında Katıldığımız Singapur ve Kamboçya da ki Tıp fuarlarıyla Uzak Doğu Asya da yeni müşteriler bulduk. Yakında daha önce Türkiye den hiç ortopedik malzeme ihracatı yapılmamış bu bölge ülkelerine de inşallah ihracata başlayarak bir ilki daha gerçekleştireceğiz. “Sağlık için sağlıklı seçim” sloganıyla yola çıkan firmamız bu sloganı kalite politikasının temeline yerleştirmiştir. Hasta insanlara hizmet sunduğumuzu hiçbir zaman unutmamak, üretimlerimizi her zaman hastaların yerine kendimizi koyarak kalite kontrolünden geçirmek ve bu bilinci tüm personelimize aşılamak firmamızın başarısının en büyük etkenlerindendir. Dünyada aranılan marka olmamızı sağlayan diğer önemli etkenlerde; eğitime önem vermek, nitelikli personel kullanmak, Ar-Ge’nin önemini kavramak, kaliteyi hayat felsefesi olarak benimsemektir. Ürünlerimizin muadillerinden en büyük üstünlüğü; Ürünlerimizde kullanılan hammaddelerin testlerinin ISO 10993 standartlarına göre Akredite kuruluşlarca yapılmış olması, Avrupa’da yapılmış Klinik Araştırma sonuçlarının bulunması ve gene Avrupa’da Akredite laboratuarlarca yapılmış Mikro klima test sonuçlarının olmasıdır. Ürünlerimizin zehirsizliği, klinik yeterliliği, vücuda takıldığında zarar verecek kadar terleme ve ısı artışı yapmadığı belgelerle gösterilmektedir. Tabidir ki bu duruma 2001 yılından beri yaptığımız çalışmalarla gelinmiştir. Testlerde uygun çıkmayan malzemelerimizde olmuş bunlar en kısa sürede daha uygun materyallerle değiştirilerek bugünkü uygun hale gelinmiştir. Klinik araştırmalar sırasında bazı ürünler üzerinde 20-25 defa değişiklikler yapılmış ve ideale ulaşana kadar klinik araştırmalar devam etmiştir ve hala da devam etmektedir. Şu an geldiğimiz noktaya gelince; Doktor ORSA markalı ürünü hastaya tavsiye ettiğinde bu ürünün vücuda toksikolojik etkisi var mıdır? Alerji yapar mı? Yeterli tedavi değerliğine ve standardına sahip midir? Mikroklimal uygunsuzluğu var mıdır? diye düşünmez. Bütün bunlar da ORSA’nın dünyada aranılan ve tercih edilen bir marka olmasını sağlamıştır.

Fabrika ve Ar-Ge çalışmalarınızı anlatır mısınız? 2017’de yeni ürünleriniz olacak mı?

Biz ORSA olarak devamlı yeniliklere ve gelişime açık bir firmayız. Her yıl yeni ürünler ürün portföyümüze girmektedir. 2017’de de yeni ürün çalışmalarımız mevcuttur. Fabrika binamıza yaptığımız ek bina tamamlanmış olup yerimizi ve kapasitemizi iki katına çıkarmış bulunmaktayız. Dünyada olan tüm Ortopedik ürünleri halkımıza sunmak devamlı hedefimiz olmuştur. 30-40 modelle başladığımız ürün modelleri her yıl artarak 640 modele ulaşmıştır. Sevgili Peygamberimizin “İki günü eşit olan ziyandadır” hadisi bizim için yol gösterici olmuştur.

Kalite belgeleriniz neler?

Firmamızda 2002 yılından beri ISO 9001 Kalite Yönetim Sitemi belgesi mevcut olup 2010 yılında ISO 13485 belgesini Türkiye’de ilk alan da firmamız olmuştur. Ürünlerimizi Avrupa Birliği Ülkelerine gönderdiğimiz için 2001 yılından beri CE işaretini ürünlerimize koymaktayız. Firmamızın TSE Hizmet Yeri Yeterlilik belgesi mevcuttur. Ürettiğimiz ürünlerinin hammaddelerinin zararsızlığına dair test raporlarımız, mikroklimal, kompresyon vb. test belgelerimiz bulunmaktadır. Branşında biraz önce belirttiğim belgelerin tümünde ilk olma ve halen birçoğunda da ilk ve tek olma özelliği olan ORSA kalite ve kalite belgeleri konusunda sektörünün öncüsü olmaktan gurur duymaktadır.

Medikal bayiler ve eczaneler ortopedik ürün alımları yaparken nelere dikkat

etmeliler?

Ortopedi ürünleri perakende satış olduğundan sektörümüzde bizim merdiven altı tabir ettiğimiz çok fazla üretici firma bulunmaktadır. Hiçbir tedavi değerliliği olmayan, hiçbir sağlık kuralı düşünülmeden sırf para kazanma hırsıyla üretilmiş veya Uzakdoğu’dan ithal edilmiş birçok ürün medikal ve ortopedi firmalarında hatta Eczanelerde satılmaktadır. Bu tür merdiven altı firmaların en büyük özelliği sadece sürümü çok olan çeşitleri üretmesi veya ithal etmesidir. Biz 640 model ve 2850 bedenle bayimize hizmet verirken bu tip firmalar 30-40 model ürünle ve sınırlı bedenlerle çalışmaktadır. Perakende satış firmalarının sürümü olan ürünlerde ufak fiyat farklılığında bile ucuz malı tercih etmesi bu tip üretici firmaların mantar gibi üremesine yol açmaktadır. Sektörümüzde her yıl çok sayıda bu tip merdiven altı üretici firma ortaya çıkmakta kısa süre içerisinde ya kapanmakta ya da isim değiştirerek piyasayı karıştırmaya, firmaları dolandırmaya, kaliteyi ve standardı bozmaya devam etmektedir. Bu yüzden Eczanelerin ve Medikallerin yeterli kaliteye ve kalite belgelerine sahip, ürünlerinin arkasında duran, reçetenin girişinden hasta sağlığına kavuşana kadar yeterli bilgi ve desteği alabileceği güvenilir firmalarla çalışması önemlidir.

Uzakdoğu’dan kalitesiz ürünlerin ülkemize girmemesi için neler yapılmalı?

Uzakdoğu’da çok miktarda kanserojen ve alerjen hammaddeler kullanıp üretim yapan firmalar mevcuttur. Hiçbir tedavi değerliği olmayan bu ürünler hasta sağlığını bozmakta alerji, mantar, kanser gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Bu ürünlerin ülkemize girişini engellemek için hammaddelerinde ISO 10993 kriterlerine göre akredite laboratuarlarca yapılmış biyo uyumluluk testleri istenmelidir. Geçmiş yıllarda Uzakdoğu’dan ithal ayakkabı ve tişörtlerde kanserojen maddeler bulunması unutulmamalıdır. Vücutla devamlı temas eden bir dizlik bileklik veya korse gibi ürün ayakkabı ve tişörtten daha fazla vücuda zarar vermektedir.

Eczanelere de yoğun satışınız var. Bu konuda neler söylersiniz?

Ortopedik malzeme satışları Türkiye’de ilk olarak eczanelerde başlamış sonrasında ilaç işindeki yoğunluktan dolayı Eczacılar bu işle ilgilenememiş ve eczaneler gelen reçeteleri ortopedi ve medikal firmalarına yönlendirmiştir. Bu yüzden Türkiye’de 80’li yıllarda ortopedi ve medikal firmaları açılmaya başlamıştır. Son zamanlarda ise ilaç fiyatlarındaki ve kârlarındaki düşüşlerinden dolayı eczaneler ilaç dışı ürünler ve Ortopedik malzeme satışı konusuyla ilgilenmeye başlamışlardır. Tıbbi bilgiye sahip, etik kuralları ve hasta psikolojisini bilen, belirli kâr marjıyla ürün satabilen Eczacıların Ortopedik malzeme satması gayet normaldir. Eczanede ortopedik malzeme satışıyla hastaların ürüne ulaşımı kolaylaşmış; hastaların özellikle hastane karşısında fahiş fiyatla ürün satan Medikallerce mağdur edilmesi engellenmiştir. Eczaneler hastaya doğru bilgi sunan, para kaygısıyla hasta sağlığıyla oynamayan güvenilir kuruluşlardır.

Ortopedi sektörünün geleceği konusunda ne düşünüyorsunuz?

Biz yurt dışı ile yoğun çalışan ve yurt dışını takip eden bir firma olduğumuzdan ülkemizde de Avrupa da olduğu gibi Medikallerin ve Ortopedi firmalarının daha kaliteli ve daha az sayıda olacağını ve işini düzgün yapanların kalacağını düşünüyorum. Eczanelerde bu ürünleri satarak sektörümüzdeki kalite ve güvenilirliği arttıracaktır. Ayrıca Avrupa’da olduğu gibi ilaç depolarıyla medikal depoların ayrılacağını düşünüyorum. İlaç satan depo ve kooperatifler Eczanelere Ortopedik ürünler konusunda yeterli desteği verememektedir. Biz bayilerimizi bu öngörüyle ileride Medikal Depo olup Eczanelere en iyi şekilde hizmet verecek şekilde yönlendirmekteyiz. Birçok İl’de Eczanelere depo olarak hizmet vermeye başlayan bayilerimiz İlacın yanında ortopedi satmaya çalışan Depo ve Kooperatiflere göre öne çıkmıştır. Aldıkları kaliteli, bilgili ve tecrübeye dayalı hizmet Eczanelerin bayilerimizi tercih etmesini sağlamıştır. Sağlık sistemimizde geçmiş yıllara göre devamlı iyiye doğru bir gidiş mevcuttur. Eczanesi – Medikali – Ortopedi Firması ismi ne olursa olsun insanlar dürüst, bilinçli ve eğitimli çalıştıktan sonra mutlaka başarılı olacaktır. Sektörümüzde yaşanan son gelişmelerin herkes için en hayırlı sonuçları vermesini diliyor, Medikal News dergisine görüşlerimizi açıklama fırsatı verdiğinden dolayı teşekkür ediyorum.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It