12 Ocak 2019

1.Ege Menopoz ve Osteoporoz Sempozyumu yapıldı

DSC_0056

1.Ege Menopoz ve Osteoporoz Sempozyumu EÜTF Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği öncülüğünde, Türkiye Menopoz ve Osteoporoz Derneği ve TJOD İzmir Şubesinin de katılımlarıyla ‘10-11 Ocak 2019 tarihinde Ege Tıp Fakültesi Muhitin Erel amfisinde gerçekleştirildi.

Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Serdar Özşener, sempozyumu davetli öğretim üyeleri, uzman ve asistanlar ile birlikte gerçekleştirdiklerini söyledi. Prof. Dr. Serdar Özşener, Menopoz döneminde; eksilen östrojen hormonuna bağlı olarak geliştiği düşünülen hastalıkların önlenmesinde dışarıdan verilen Menopozal Hormon Tedavisini (MHT) bir sarkaça benzeterek, “MHT sarkacı, geçmişte “Bütün kadınlar MHT kullanmalı“ noktasından, günümüzde ‘Hiçbir kadın MHT kullanmamalı’ noktasına taşınmış gibi görünmektedir. Aslında sarkaç; ikisinin arasında bir yerde, tam ortada durmaktadır” dedi. Prof. Dr. Özşener, geçmişte çok büyük hasta katılımı ile gerçekleştirilen çalışmaların sonucunda olumsuz olarak ileri sürülen pek çok problemin, o çalışmaları yapmış kişiler tarafından bile hasta seçimi, kullanılan hormon, dozu ve veriliş yolu gibi pek çok konuda eksik ya da hatalı olduğunun kabul edildiğini kaydetti.

“Kadın hayatının neredeyse üçte birini geçirdiği bu dönemde; MHT verilecekse bireye özgü, düzenli takip edilerek başlanmalıdır” diyen Prof. Dr. Özşener, bireyselleşen menopoz tedavilerinin, hastanın ihtiyaçları ve riskleri göz önüne alınarak planlandığında risk oluşturmadığını ifade etti. Son derece başarılı geçen sempozyuma katılım yoğun oldu.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It